Kwestia odsetek przy wcześniejszej spłacie kredytu na samochód

25 01 19 - 10:44 Użyte znaczniki: , ,

Chcesz wcześniej spłacić kredyt samochodowy. Ale auto pożyczkodawcy sprawiają, że niezwykle trudne jest dokonywanie płatności tylko na podstawie kapitału. Oto co należy zrobić!

W przypadku większości pożyczek, jeśli spłacisz je szybciej, niż planowano, płacisz mniej w odsetkach (zakładając, że nie ma kar za przedpłatę). Ale to może nie być prawdą w przypadku twojego kredytu samochodowego.

Niektórzy pożyczkodawcy mają zapisane w swoich umowach, iż faktycznie uniemożliwiają spłatę kapitału wcześniej niż planowano. Poniżej omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz próbę wcześniejszego spłacenia kredytu samochodowego.

Dlaczego kredytodawcy mają trudności z wcześniejszym spłaceniem kredytu samochodowego?

Kredyty samochodowe a odsetki

Większość pożyczek (na przykład hipoteki lub pożyczki studenckiej) pobiera odsetki o równej wartości. Wiele kredytów samochodowych jednak nalicza odsetki w różny sposób. Jaka jest różnica między tymi odsetkami? Oprocentowanie złożone naliczane jest zarówno od kwoty głównej, jak i naliczonych odsetek. Oznacza to, że wraz z rosnącym saldem odsetkowym z każdym dniem, w którym pożyczka została zaległa, naliczane są odsetki od tego salda.

Zwykłe odsetki są obliczane wyłącznie na podstawie kwoty salda pozostałego do spłaty kredytu. Dobrą wiadomością jest to, że zwykłe odsetki skutkują niższym oprocentowaniem w okresie trwania pożyczki. W rzeczywistości proste obliczenie odsetek może zaoszczędzić kilkaset złotych w całym okresie spłaty pożyczki.

Kredytodawcy samochodów czasami używają pierwotnego harmonogramu płatności (tj. czasu, jaki poniesiesz, aby spłacić pożyczkę), aby obliczyć całkowite odsetki od pożyczki, a także ustalone całkowite odsetki.

Nawet jeśli szybciej spłacisz pożyczkę lub dokonasz dodatkowych płatności, całkowita kwota zapłaconego przez Ciebie oprocentowania nie ulegnie zmianie. Wysokość odsetek, które płacisz przy użyciu przedprocesowych odsetek, będzie taka sama, jak w przypadku zwykłych odsetek, jeśli dokonasz wszystkich płatności zgodnie z harmonogramem. Jeśli w ramach tego rodzaju pożyczki dokonywane są dodatkowe płatności tylko z tytułu kapitału, pożyczkodawca może najpierw zastosować dodatkową płatność do salda odsetkowego uprzednio uwzględnionego w całym okresie kredytowania, a nie do salda głównego.