Kredyt gotówkowy – co to za kredyt?

21 03 19 - 11:58

Dopadły cię nagłe, niespodziewane wydatki? Spodziewałeś się premii i zaplanowałeś już zakupy, a szef spóźnia się z wypłatą? Te i wiele innych scenariuszy spędzają sen z powiek niejednego konsumenta. Rozwiązaniem może okazać się tutaj kredyt gotówkowy dostępny w każdym banku.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kredyt z przeznaczeniem na dowolny cel. Czy to nowy samochód, remont mieszkania, a może wakacyjny wyjazd – bank nie wnika na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć kilka ofert i wybrać tą najkorzystniejszą.

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym aspektem jest oczywiście koszt kredytu. Wiadomo, że bank nie pożyczy nam pieniędzy za darmo i sam chce na kredycie zarobić. Dlatego też najważniejszym wyznacznikiem powinien być tu wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Wskaźnik ten pokazuje całkowity koszt kredytu i zawiera kwotę oprocentowania, prowizji, przyznania kredytu i innych dodatkowych kosztów. Pomocna będzie również analiza domowego budżetu, która pomoże określić wysokość raty jaka będzie dla nas bezpieczna. Po takiej analizie będziemy mieć pewność, czy w ogóle stać nas na kredyt. Kredyt gotówkowy możemy wykorzystać na dowolny cel. Jest to jednak produkt stosunkowo drogi. Jeśli więc chcemy kupić samochód, czy też mieszkanie to lepiej zastanowić się odpowiednio nad kredytem samochodowym albo hipotecznym.

Odstąpienie od kredytu.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim każdy kredytobiorca ma prawo odstąpić od kredytu. Odstąpić od umowy można w ciągu 14 dni od jej podpisania. Jeśli więc mamy wątpliwości, albo po prostu zmieniliśmy zdanie, to warto pamiętać o takiej możliwości.

Wcześniejsza spłata kredytu.

Każdy bank musi dać kredytobiorcy możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Spłacić można jego całość albo część. Zanim jednak skorzysta się z takiej opcji koniecznie trzeba sprawdzić czy będzie to dla nas opłacalne. Niektóre banki pobierają prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu.

Pamiętając o najważniejszych kwestiach i dobrze analizując swój budżet nie powinniśmy mieć problemu z wybraniem korzystnego kredytu gotówkowego. Dlatego też warto podjąć tą decyzję i nie odkładać planów na później.