Kredyt to nie wszystko

21 05 19 - 12:06

Decydując się na kupno nowego auta z reguły nie stać nas aby sfinalizować tą transakcję z własnych środków, szczególnie w sytuacji kiedy kupowane auto ma być spełnieniem naszych marzeń. W takiej sytuacji bardzo często sięgamy po pomoc banku. A zatem kupując auto i postanowiłeś je sfinansować za pomocą kredytu samochodowego musimy dowiedzieć sią na jego temat jak najwięcej. Zatem zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, powinniśmy wcześniej poznać jego najważniejsze parametry. Jak się okazuje jeśli to zrobimy możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i zaskoczeń, że nasze zobowiązanie jest większe niż się tego spodziewaliśmy na początku.

Kredyt samochodowy zazwyczaj, jest kredytem znacznie tańszym od zwykłego kredytu gotówkowego. Pamiętajmy jednak o tym, że atrakcyjność oferty kredytowej zależy od wielu czynników. I zanim weźmiemy kredyt powinniśmy je koniecznie poznać.

Najważniejsze parametry

Pierwszymi warunkami, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zaciągnięciem kredytu są: prowizja za udzielenie kredytu, oprocentowanie kredytu oraz dodatkowe ubezpieczenia, a także wysokość wkładu własnego. Te czynniki będą miały ogromny wpływ na ostateczny koszt naszego zadłużenia i są dla nas bardzo istotne.

Pamiętajmy również o tym, ż kosztem kredytu jest przede wszystkim oprocentowanie zwykle od 8% do 13% rocznie. Do tego dochodzi także prowizja od udzielonego kredytu. Zdarzają się także oferty 0% prowizji, ale to są niestety oferty z ukrytymi kosztami na które powinniśmy być szczególnie uczuleni. Generalnie musimy przyjąć, że przy kredycie samochodowym te prowizje wynoszą od 2% do 5%. Do tego powinniśmy doliczyć także koszty ubezpieczenia w tym obowiązkowego autocasco (AC). Na rynku dostępne są także kredyty samochodowe, które należy zabezpieczyć zastawem rejestrowym i tego będzie wymagał od nas bank . Jest to koszt ok. 250 zł.

Czy kredyt samochodowy powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć?

Głównym zabezpieczeniem jaki jest stosowany przez banki są cesje praw z polisy autocasco. Co oznacza, że w sytuacji gdy nasz samochód ulegnie zniszczeniu, to odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela na rzecz banku, a nie kredytobiorcy. Do tego dochodzi również depozyt karty pojazdu oraz przywłaszczenie z warunkiem zawieszający. Ten ostatni warunek polega na tym, że bank przejmie nasz pojazd w sytuacji gdy przestaniemy spłacać zaciągnięty kredyt.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest także wymagane przez bank ubezpieczenie od różnych ryzyk. Ubezpieczenie te nie są jednak obligatoryjne, czyli nie każdy bank będzie ich od nas wymagał. D tych ubezpieczeń możemy zaliczyć ubezpieczenie na życie, od utraty pracy, utraty wartości samochodu, itp. Bank zwykle żąda takiego doubezpieczenia szczególnie w przypadku małych wpłat własnych . Jak się okazuje tego typu zabezpieczenia zwiększają koszty zakupu danego pojazdu, jednak minimalizują ryzyko niespłacenia kredytu. Stąd bank zwykle rekomenduje tego typu produkty.