Kredyty gotówkowe, polityka i regulacje.

23 06 20 - 13:30

Kredyty gotówkowe tak samo jak wszystkie pozostałe kredyty podlegają regulacjom przez Bank Centralny, są także jednym z wielu elementów wpływających na kreację pieniądza w gospodarce, sprawdź ciekawe propozycje na kredyty na portalu 17bankow.com.

Oprocentowanie kredytów gotówkowych nie może być większe niż czterokrotności ustalonych przez Bank Centralnych stóp procentowych dlatego też ich koszt prawdopodobnie nigdy nie będzie wyższy niż pożyczek parabankowych i instytucji finansowych typu skoki. Jako że kredyty gotówkowe są bardzo istotnym produktem bankowym, na którym opiera się znaczna część zysków banków, banki zadbają o to aby jak najwięcej ludzi brało takie pożyczki szczególnie wtedy gdy stopy procentowe będą większe dzięki czemu zarobią więcej, jednak z drugiej strony aby utrzymać zyski na tym samym poziomie w momencie obniżenia stóp procentowych przez Bank Centralny, banki będą musiały sprzedać więcej kredytów ponieważ będą musiały obniżyć oprocentowanie, co zapewne przynajmniej po części odzyskają w postaci stóp procentowych.

Głównym narzędziem kreacji pieniądza a co za tym idzie regulacji gospodarki przez politykę banku centralnego są stopy procentowe i system bankowy. Kiedy wiadomo że nadchodzi kryzys i zarząd Banku Centralnego chce pobudzić gospodarkę do większej aktywności, w tym celu obniża stopy procentowe czego bezpośrednim skutkiem jest zwiększenie podazy pieniądza. Kredyty gotówkowe są tańsze przez co są bardziej atrakcyjne i ludzie szybciej się na nie decydują z drugiej strony stopy procentowe oddziałują również na lokaty bankowe i tak wraz z obniżeniem stóp procentowych obniża się również oprocentowanie lokat bankowych przez co ludzie chętniej wyprowadzają pieniądze i inwestują bardziej bezpośrednio na rynku. W krótkim okresie czasu dostarczenie dodatkowych pieniędzy na rynek działa stymulująco, jednak w dłuższym okresie działa tak zwana “niewidzialna ręka rynku” i rynek orientuje się że ilość pieniądza nie odzwierciedla wartości wszystkich dóbr w obiegu. Dalej skutkiem jest wzrost cen w celu dopasowania wartości co jest równoważne z inflacją, inflacja ma swoje wady i zalety, niewielki poziom inflacji działa stymulująco na gospodarkę ponieważ nie opłaca się trzymać pieniędzy i kredyt gotówkowy jest bardziej opłacalny jednak duża inflacja prowadzi do destabilizacji rynku.