Kredyty hipoteczne – jak dostać, jak złożyć wniosek o kredyt

06 11 20 - 10:41

Posiadanie własnego domu bądź mieszkania to marzenie wielu z nas. Niestety nie każdy jest w stanie oszczędzić na ten cel. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą nam banki, które oferują nam kredyty hipoteczne, tj. zobowiązania opiewające na bardzo wysokie sumy. Tego rodzaju kredyty zaciągamy określony cel – właśnie na remont lub zakup wymarzonych czterech kątów. Hipoteka danej nieruchomości jest obciążana i stanowi zabezpieczenie dla banku, który ma prawo przejąć nieruchomość w przypadku, gdy kredytobiorca przestanie wywiązywać się z obowiązku spłaty rat zaciągniętego zobowiązania. Hipoteka z danej nieruchomości zdejmowana jest dopiero w momencie całkowitej spłaty kredytu, a trwać to może bardzo długo, ponieważ kredyty te zaciągane są na długie lata – nawet na 30 lat, wejdź na lekkikredyt.com.pl i sprawdź co powinno zwrócić Twoja uwage przy wyborze hipoteki.

Zdolność kredytowa, wkład własny

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest możliwe, jeśli nie posiadamy wkładu własnego oraz odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Jeśli chodzi o nasze własne oszczędności, które zamierzamy przeznaczyć na zakup własnego mieszkania, powinniśmy mieć świadomość, ile powinny wynosić, by szansa na kredyt hipoteczny była naprawdę realna. Minimalna wysokość wkładu własnego oscyluje zazwyczaj w okolicach 20 procent wartości danej nieruchomości. Są oczywiście banki, które udzielają kredytów, gdy posiadamy tylko 10 procent wartości mieszkania lub domu, jednak w obecnym czasie tych instytucji jest coraz mniej, a wspomniane wcześniej 20 procent staje się minimum, które musimy posiadać. Są też banki, które udzielają kredytów tylko wtedy, jeśli posiadamy minimum 30 procent wartości nieruchomości. Im większe oszczędności posiadamy, tym większe szanse na kredyt i jego korzystne warunki. Poza wkładem własnym liczy się też nasza zdolność kredytowa. Ta ustalana jest na podstawie wysokości naszych dochodów i warunków zatrudnienia oraz naszej sytuacji rodzinnej i wynikających z niej stałych wydatków.

Wybór oferty kredytowej i złożenie wniosku kredytowego

Wybór tej najkorzystniejszej oferty kredytowej i złożenie wniosku kredytowego mogą okazać się sporym wyzwaniem, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Specjalista nie tylko złoży wniosek w naszym imieniu, lecz także pomoże sprawnie skompletować wszystkie wymagane przez bank dokumenty. Fachowo też nam doradzi, która oferta kredytowa w naszej sytuacji będzie najkorzystniejsza i pomoże uzyskać kredyt nie tylko na zakup mieszkania, ale również i na jego remont, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Chcąc podsumować, należy powtórzyć, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się ze sporą ilością warunków i formalności do spełnienia. Ryzyko, które ponosimy, również jest spore. Jeśli te wszystkie formalności zbliżają nas jednak do celu, tj. zakupu wymarzonych czterech kątów – naprawdę warto, nawet jeśli wiązać się będzie z dozą stresu. Wszystko się nam opłaci i zrozumiemy, że to wszystko nie było aż takie ważne, jak tylko doczekamy się własnego „M”.