Ocena zdolności kredytowej – na co warto się przygotować?

12 01 17 - 14:00 Użyte znaczniki: , , , , ,

Zdolność kredytowa to niezwykle ważne pojęcie podczas nawiązywania współpracy z pożyczkodawcą, możesz ją sprawdzić tutaj. Zdolność kredytowa pokazuje, czy kredytobiorca jest w stanie terminowo regulować podjęte zobowiązania. Nieco inaczej wygląda zdolność kredytowa klientów indywidualnych oraz właścicieli działalności gospodarczych. Co zatem warto wiedzieć o zdolności kredytowej i jej długoterminowym kreowaniu z perspektywy pożyczkobiorcy?

Najważniejsze informacje związane z budowaniem zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa uzależnia opłacalność podjęcia kredytu gotówkowego. Czy da się zaciągnąć kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej? To jedno z najpopularniejszych pytań występujących w branży. Oczywiście można zaciągnąć pożyczkę krótkoterminową bez zdolności kredytowej, ale wtedy musisz przygotować się na jej zabezpieczenie. W takich warunkach zabezpieczenie jest bardzo duże, a wręcz nieproporcjonalnie duże do wysokości kredytu gotówkowego. Z czego składa się zdolność kredytowa? Banki detaliczne oraz parabanki monitorują, np. stan cywilny klienta, zadają pytania o wiek, a także liczbę członków rodziny. Im więcej dzieci, tym mniejsza zdolność kredytowa. Poza tym zdolność kredytowa składa się z dotychczas wygenerowanego majątku trwałego (nieruchomości), z formy zatrudnienia. Ostatecznie pożyczkodawca kompletuje twoją historię zadłużenia. Jeżeli masz wiele kredytów gotówkowych, wtedy twoja zdolność kredytowa ulega naturalnemu obniżeniu. To klient z reguły musi udowodnić pozytywną zdolność kredytową. Zbieranie dokumentów, zaświadczeń o zarobkach i majątku, przedstawienie struktury wydatków gospodarstwa domowego to najważniejsze składniki nawiązywania współpracy między pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą.

Jak można manipulować słabą/średnią zdolnością kredytową?

Nawet przy średniej zdolności kredytowej możesz udoskonalić umowy kredytowe. W jaki sposób? Wystarczy zgłosić chęć wydłużenia okresu spłaty kredytu gotówkowego. Mniejsza rata miesięczna i dłuższy okres spłaty to automatycznie lepsze wskaźniki w zdolności kredytowej i ogólnym ratingu klienta. Nigdy nie składaj zbyt wielu zapytań odnośnie kredytu gotówkowego. Zapytania o kredyt liczą się w ocenie kredytobiorcy. Większość specjalistów zaleta samodzielną ocenę warunków kredytów gotówkowych i przeliczenie składników majątku. Należy zgłaszać się po kredyt tam, gdzie masz praktycznie 100% pewności uzyskania dodatkowego kapitału. Zdolność kredytowa to mechanizm gwarantujący większe bezpieczeństwo całego rynku, a wręcz gospodarki narodowej.