Z jakiej karty kredytowej korzystać by nie dać się oszukać?

21 08 17 - 10:47 Użyte znaczniki: , , ,

W dzisiejszych czasach wydaje się, że uzyskiwanie połączeń telefonicznych i powiadomień o fałszywych działaniach na karcie kredytowej jest zbyt powszechne.

W 2015 r. straty w oszustwie na całym świecie oszacowano na ok. 8,5 mld, przy czym. Zakłada się również, że spodziewane jest utrzymanie się nadużyć finansowych, przy czym szacunki wskazują na straty, które wzrosną do ponad 12 miliardów dolarów do roku 2020.

Przy tak przerażających liczbach musimy zapytać, czy jest tego jakiś powód. Wielu konsumentów uważa, że nie wystarczy nic nie robić, aby zapobiec oszustwom. Obejmuje to czas za wdrożeniem technologii chipowej i bezkontaktowej karty kredytowej. Na szczęście Polska. wydaje się powoli wchodzić w zasady bezpiecznego użytkowania finansów w innowacyjnej formie. Pytanie pozostaje jednak, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy, co jest lepszym wyborem, korzystanie z kart chipowych czy bezstykowych?

Stare karty

Starsze karty kredytowe z paskiem magnetycznym były używane od lat sześćdziesiątych i są łatwe do zduplikowania przez przestępców. Ich technologia jest podobna do technologii taśm kasetowych, które nie były często używane od dziesięcioleci.

Co to oznacza dla konsumenta? Informacje zawarte w pasku magnetycznym tradycyjnej karty kredytowej nie ulegają zmianie. Pozwala to przestępcom korzystać z prostego i niedrogiego skanera, który kradzieży dane i ewentualnie twoje pieniądze.

Karty chipowe

Karty chipowe mają nie tylko tradycyjny magnetyczny pasek, ale także mają dodatkową postać małego mikroczipa. Tego rodzaju karty, zwane również kartami EMV, oznaczonymi EuroPay, MasterCard i Visa, zapewniają lepszą ochronę niż stare karty magnetyczne.

Informacje zawarte w układzie są szyfrowane i nieustannie zmieniają się, co utrudnia komuś duplikowanie nawet wtedy, gdy sama karta zostanie skradziona. Dlatego karty chipowe zapewniają większe bezpieczeństwo niż stare standardowe karty kredytowe.

Bezpieczne karty kredytowe

Bezpieczne karty kredytowe wykorzystują inną technologię niż karty chipowe. Zamiast mikroczipu, używają czegoś nazywanego "komunikacją bliskiego pola" (NFC).

Karty te wykorzystują antenę radiową do przesyłania informacji podczas przebijania karty przed urządzeniem, które czyta je w celu przetworzenia transakcji. Co więcej, zamiast kart plastikowych, możesz również używać smartfona do dokonywania płatności za pomocą tej technologii.

Zamiast otrzymywać aktualny numer karty, sprzedawca dostaje jednorazową liczbę, która może pomóc w zapobieganiu otrzymywaniu Twoich informacji w przypadku naruszenia bezpieczeństwa.

Jedną z ciekawych funkcji kart NFC jest możliwość dotykowa. Użytkownicy, którym się spieszy, po prostu przybliżają karty do czytników, a ich transakcje są przetwarzane niemal natychmiast i przyspieszają czas rozliczania. Z tego samego powodu wielu użytkowników, a także kupców, wydaje się ufać kartom NFC. Te rodzaje płatności są częściej używane.